Total Media News

David Popovici, sinonim cu istoria! PDF Imprimare
Duminică, 07 Noiembrie 2021 07:29

Ar putea fi o imagine cu unul sau mai mulţi oameni şi text care spune „David Popovici / AUR CE Kazan 2021 200 m iber arena ROU #ceimaibunidintrenoi #teamromania”

David Popovici a câștigat prima medalie la seniori, aur la Campionatele Europene de înot în bazin scrut de la Kazan, Rusia.
E prima medalie de aur din istoria participărilor românești la CE în bazin de 25 m, după 4 medalii de argint și 8 bronz.
David a terminat primul la 200 m liber cu 1:42.12 și a devenit campion european pe distanța sa preferată. Sportivul legitimat la CS Dinamo și antrenat de Adrian Rădulescu, a avut un final excelent de cursă și a sosit cu 0.08 sutimi de secundă înaintea olandezului Kroon. Pe trei a terminat alt olandez, Pijnenburg.
Imnul României s-a auzit prima dată la Kazan. Robert Glință a luat argint și bronz în procedeul spate, la 50 m și 100 m.