Total Media News

Fotbal
Egal intr-un meci disputat pe National Arena intre FCSB si Rapid! PDF Imprimare
Sâmbătă, 20 Aprilie 2024 21:56

Ar putea fi o imagine cu 3 persoane, persoane jucând fotbal, persoane jucând fotbal şi text care spune „BETANO SUPERBE 57' 57A.BALUȚA A. BALUTĂ 10 OLARU SUPERLIGA PLAY-OFF SCORFINAL SCOR FINAL Л. RRAHMANI 16' E.KRASNIQI1 12' RAPID 212 cây ETAPA5 ETAPA5-PLAY-OFF 5- PLAY-OFF”

FCSB si Rapid s-au intalnit in fata a 45.000 de oameni fiecare cu un obiectiv separat. Gazdele isi doreau sa se apropie de titlu matematic, iar oaspetii sa puncteze in lupta pentru cupele europene.

Astfel, giulestenii au inceput slab si Darius Olaru a profitat de o eroare in lant a defensivei in minutul 10 al partidei. Apoi, Krasniqi lansat bine, in minutul 12 reuseste sa puncteze cu un sut puternic la coltul scurt, egaland.

In minutul 16, Rrahmani aduce Rapidul in avantaj dupa o lovitura de cap foarte buna care a aratat ca este in revenire de forma.

Apoi, a avut loc cea mai controversata faza a partidei, in care Hasani marcheaza, complet regumanetar insa golul este anulat de arbitrul Marcel Birsan care nici macar nu a consultat arbitrajul video!

In repriza a 2-a, ros-albastrii au fost mult mai insistenti si au obtinut egalarea, prin Baluta intrat la pauza in locul lui David Miculescu!

Astfel, din acest rezultat, giulestenii raman departe de cupele europene, chiar si cu Bogdan Lobont pe banca!

FCSB - Rapid, echipe de start

FCSB: Târnovanu - V. Crețu, Chiricheș, Ngezana, Radunovic - Lixandru, Ad. Șut, Olaru - Oct. Popescu, Miculescu, Fl. Coman
Rezerve: M. Udrea, A. Vlad - Panțîru, Dawa, Haruț, Pandele, Antwi, M. Toma, Al. Băluță, Alhassan, Radaslavescu, D. Popa
Antrenor: Elias Charalambous

Rapid: Aioani - Braun, Săpunaru, P. Iacob, Borza - Hromada, Oaidă, Hasani - Krasniqi, Rrahmani, Petrila
Rezerve: Drăghia - Onea, I. Cristea, Dr. Grigore, Bădescu, Emmers, El Sawy, Funsho, Cîrjan, Papeau, Burmaz, Cepoi
Antrenor: Bogdan Lobonț

• FCSB are fix echipa de start din runda trecută. La Rapid apare o singură modificare, Braun în locul lui Onea.

Stadion: Arena Națională
Arbitru: Bîrsan Marcel (Bucureşti)
A1: Neacşu George Florin (Câmpulung Muscel). A2: Bucsi Imre-Laszlo (Sfântu Gheorghe)
Arbitru VAR: Petrescu Radu (Bucureşti). Asistent VAR: Badea Marius (Râmnicu Vâlcea)

Ce chin, ce jale in Giulesti!

Dupa destul de multe ocazii ratate, dar un joc neclar, trupa lui Bergodi e rapusa de Sepsi la ultima faza, situatie care poate consfinti soarta lui Cristiano Bergodi dupa 4 infrangeri consecutive la carma Rapidului!

Rănită de un CFR Cluj în derivă, Rapid s-a întors în locul în care ultima dată a suferit, în Giuleștiul frenetic, răsplătit cu două meciuri la rând pe teren propriu. Urmările au „pătat” și lotul: Alexandru Albu, Damjan Djokovic și, surprinzător, Jayson Papeau n-au călcat tunelul de această dată, dar să nu vorbim de cotloane în stadionul fără prea multe clanțe.

Codașele din play-off s-au întrecut într-un meci sub semnul limitelor, al mușchilor moi, de traume recente. Sepsi câștigă la București, într-un moment în care o înfrângere poate n-ar fi adus final de proiect la Sfântu Gheorghe, dar ar fi dezumflat coca lăsată la dospit peste noapte. De partea cealaltă, Bergodi ajunge la un final imprevizibil în urmă cu o lună.

vs

Rapid  a  fost  UMILITA  pe Giulesti  de  CFR  Cluj  - echipa  care  in  urma  cu  citeva  zile  luase  bataie  cu  4:0  de  la  Corvinul  Hunedoara  !!!

Rapid  , echipa  in  care  s-au  bagat  foarte  multi  bani  ( pentru  Romania  )  , cu  conditii  deosebite , cu  salarii  la  zi ,   este  foarte  posibil  sa  NU  PRINDA  LOC  DE  Cupa  europeana.

Nu  stiu  cat  de  vinovat  este  Bergodi   pentru  meciul  de  aseara  , dar  pentru  iesirea  din  Cupa  Romaniei , cam  este.

Se  vede  ca  nu  mai  e  nici  Moldovan  in  poarta - nici  nu  mai  putea  fi  tinut.

Solutii  :

a - Bergodi  la  echipa a  IIa

b - Adrian  Iencsi   pus  interimar  pina  la  sfirsitul  campionatului  ( stie  jucatorii , stie  spiritul  rapidului )

c -  chemat  Rica  Raducanu    , de  urgenta  ,  pentru  a  le  transmite  actualilor   "indivizi" ce  imbraca tricouri  visinii  CE  INSEAMNA  Rapid  !!  - inclusiv    sa  ii  duca  dincolo  de  gardul  stadionului  sa  le  arate  calea  ferata  si  cum  merge  trenul  pe  linii  .........