Total Media News

Concurs de badminton la aproape 80 de metri adâncime, în salina Cacica PDF Imprimare
Joi, 17 Iulie 2014 10:14

Salina Cacica a găzduit în weekendul trecut o competiţie inedită, mai precis un concurs de badminton dotat cu

„Cupa Salina Cacica”

Potrivit celor afirmate de profesorul Gheorghe Onica, de la Şcoala Gimnazială ,,Iulian Vesper”  din Horodnic de Sus, cu ocazia unor pregătiri pe care echipele de badminton din Botoșani, Fălticeni, Gura Humorului şi Suceava le făceau în salină, s-a decis organizarea unei competiții, în premieră mondială la o adâncime de 78 de metri  în plan vertical, competiţie la care a fost invitată şi echipa din Horodnic de Sus.

Concursul s-a desfășurat pe patru categorii de vârstă, sub 9 ani, 11 ani, 13 ani și 15 ani, atât la fete cât și la băieți, sportivii fiind urmăriți fotografiați și filmați în cele trei zile de concurs de câteva sute de vizitatori din țară si străinătate.

În urma punctajului realizat de cei clasați pe primele trei locuri, echipa Școlii Gimnaziale ,,Iulian Vesper”, echipă antrenată de profesorii Cristi Stanichevici și Gheorghe Onica, a câştigat prima ediţie a ,,Cupei Salina Cacica” , pe locul II s-a clasat echipa din Botoșani, pe locul III echipa Clubului Copiilor din Gura Humorului, iar pe locul IV echipa din Făliceni. „A fost o competiţie inedită, aş spune în premieră mondială, cu partide viu disputate, o verificare utilă pentru toate echipele participante”, a declarat profesorul Gheorghe Onica.

Salonul Auto Bucuresti 2023

Sunteti aici: Home Sport Sporturi individuale Concurs de badminton la aproape 80 de metri adâncime, în salina Cacica