Total Media News

Dinamo - Rapid , Episodul 110 | Derby-ul orgoliilor in Sambata Mare. PDF Imprimare
Sâmbătă, 11 Aprilie 2015 11:37

Scor final , 2-0 pentru gazde dupa un meci muncit , insa un meci in care Rapid a pierdut pe propriile greseli !

Minutul 61 , Dinamo majoreaza diferenta dupa inca o gafa facuta de Cmovs si Bornescu..2-0 !

Pauza :1-0 Dinamo la pauza ,dupa un meci dominat copios de giulesteni . Daniel Niculae printr-o bara si Sapunaru , au marcat cele mai mari ocazii ale giulestenilor.

Minutul 1 : Pavel Cmovs impinge in propria poarta inexplicabil balonul , si Dinamo incepe practic cu 1-0 !

UPDATE :Echipele de start

Dinamo: T. Marc - Bărboianu, A. Marc, Bunoza, Filip - N. Grigore, Cristescu - Matei, M. Niculae, Grozav - Bilinksi
Rapid: Bornescu - Săpunaru, Sapina, Cmovs, J. Oriol - Garai, Gecov - D. Niculae, Coimbra, Ricardo Alves - Benson

Dinamo - Rapid , al doilea cel mai longeviv derby al Ligii 1, un derby ce naste pasiuni , orgolii nemarginite.

Cea mai mare diferenţă de scor: 17 septembrie 1988, Dinamo-Rapid 6-0 (Cămătaru dublă, Mateuţ, Rednic, Andone, Vaişcovici);

Cea mai clară victorie Rapid, aprilie 2000: Rapid-Dinamo 4-0 (Lupu, Iencsi, Sergiu Radu dublă).

Doar 9 din cele 109 meciuri s-au încheiat fără gol.

Ultima victorie reuşită de giuleşteni pe terenul dinamoviştilor s-a înregistrat pe 11 noiembrie 2007, scor 2-0, marcatori fiind Cesinha şi Mazilu.

Dinamo , se afla inaintea partidei pe pozitia a 6-a a clasamentului , sperand la o victorie care sa o apropie de un loc fruntas , in timp ce Rapidul este pe pozitia a 15-a inaintea partidei , incercand sa adune cat mai multe puncte in lupta pentru salvarea de la retrogadare. Ambele echipe se afla intr-o situatie delicata , scaunele ambilor tehnicieni , Flavius Stoican si Cristi Pustai clatinandu-se inaintea partidei .  De altfel , suporterii "cainilor" au anuntat ca boicoteaza partida in semn de protest fata de rezultatele recente ale favoritilor lor. De cealalta parte , Giulestenii au primit 2709 ,anuntandu-se din nou la fel de galagiosi ca la meciul din Ghencea.

In partida din tur , Dinamo a reusit sa se impuna lejer , intr-un meci controlat in ansamblu cu scorul de 3-0.

Echipa probabile

Dinamo: T. Marc - Fai, A. Marc, Bunoza, Serginho - C. Matei, Bărboianu, N. Grigore, D. Rotariu - Bilinski, Alexe;
Antrenor: Flavius Stoican;

Rapid: Bornescu - Săpunaru, Borda, Cmovs, J. Oriol - Meulens  ,Garai, Gecov,E.Oriol -  Benson, D. Niculae;
Antrenor: Cristian Pustai.

Articol redactat de : Duta Gini-Andrei