Rapidul a condus, dar a pierdut in fata clujenilor! PDF Imprimare
Luni, 27 Noiembrie 2023 16:58

Ar putea fi o imagine cu 2 persoane, persoane jucând fotbal, persoane jucând fotbal şi text

RAPID 2-3 U Cluj
Rapid si U Cluj s-au infruntat in ceea ce a insemnat ultima infruntare din etapa a 17-a a Superligii, si dupa ce in minutul 2 Dan Nistor a ratat pentru oaspeti o ocazie destul de mare, Papeau a deschis scorul cu un sut deviat in minutul 13, declansand astfel fiesta in Giulesti.
In fata a aproximativ 10.500 de spectatori, Rapidul isi dubleaza avantajul prin  Ionita la capatul unei centrari venite din partea dreapta a atacului, iar jocul Rapidului arata foarte bine, cu o constructie fluida si clara.
La pauza s-a intrat cu scorul de 2-1, dupa ce Popa marcheaza dupa un sut al lui Ianis Stoica.
Jocul giulestenilor a scazut, si imediat dupa pauza Popa a putut egala, insa a fost oprit de Horatiu Moldovan.
Golul egalarii a fost marcat de Alex Chipciu tot din flancul stang dupa o faza la care clujenii au lovit chiar si bara anterior.
Golul de 3-2 pentru U Cluj a venit dupa o actiune in care Daniel Popa i-a pasat lui Ianis Stoica si acesta a stabilit scorul final al partidei.

Rapid - U Cluj - echipe de start:

RAPID (4-3-3): Moldovan - Braun, Săpunaru, Iacob, Borza - Al. Albu, Kait, Ioniță - Papeau, Borja Valle, Funsho
Rezerve: Drăghia, Onea, Cristea, Grigore, Pănoiu, El Sawy, Tsoumou, Cîrjan, Soni
Absenți: Rrahmani, Petrila, Emmers, Oaidă (accidentați)
Antrenor: Cristiano Bergodi